Popularne kroje oversize – czy to odzież damska xxl?

W ostatnim czasie na popularności zyskały ubrania typu oversize. Na ulicach czy w sklepach, coraz liczniej widziani są nie tylko mężczyźni, ale i kobiety, na których się tutaj skupimy, ubrane w charakterystyczne obszerne spodnie, bluzy, t-shirty i nie tylko. Coraz częściej też po prostu słyszy się o ubraniach oversize. Ale co tak właściwie to oznacza? Czym różni się odzież damska xxl od oversize? Lepiej wybierać sukienki damskie xxl czy oversize? Na między innymi te pytania odpowiemy w naszym artykule!

Ubrania oversize – czym tak właściwie są?

Żeby mniej więcej zrozumieć koncept takich ubrań, wystarczy właściwie po prostu przeanalizować nieco ich nazwę. Pochodzi ona od angielskiego słowa oversized, które z kolei jest zlepkiem dwóch różnych słów over czyli ponad i size – rozmiar. Odzież oversize często więc sprawia wrażenie za dużej, jednak w rzeczywistości jest to jak najbardziej zamierzony efekt. Ubrania oversize są poniekąd jak odzież damska XXL, czyli luźne i obszerne. W dodatku są bardzo wygodne, modne i uniwersalne, dzięki czemu cieszą się dużą popularnością.
Co ciekawe, ubrania oversize nie są wcale wymysłem nowoczesności. Moda na takie celowo luźne ubrania istniała już w latach 80. i 90., kiedy większość kobiet miała w swojej szafie na przykład kultowe mom jeans i wielkie, dżinsowe kurtki.

Ubrania oversize, a odzież damska XXL – czy jest jakaś różnica?

Wydawać by się mogło, że żeby stworzyć oversizowy look wystarczy nałożyć po prostu na siebie za duże ubrania, jednak to nie do końca prawda. Efekt faktycznie może być często dość zbliżony, jednak należy pamiętać też o tym, że ubrania oversize zazwyczaj wciąż mają swoje rozmiary. Dzięki temu każdy może mieć ubranie luźne i obszerne, ale jednocześnie dopasowane odpowiednio do swojej sylwetki. Po to aby uniknąć groteskowego, przesadzonego efektu, a także optycznego, niepotrzebnego dodania sobie paru kilogramów.
Wyobraźmy sobie na przykład kobiety noszące zazwyczaj rozmiar M, które sięgają po sukienki 3XL. Raczej są marne szanse, że takie osoby wyglądałyby dobrze w tak za dużym ubraniu. Oczywiście, zostałby osiągnięty efekt luźnego stroju, ale jednocześnie sukienki odstawałyby w nieodpowiednich miejscach, choćby w biustach czy w okolicach bioder. Odpowiednio dobrana sukienka oversize natomiast powinna wyglądać obszernie ale nie dziwacznie, za to estetycznie. Taki jest właśnie zamysł ubrań oversize.

Jak nosić odzież oversize?

Kolejnym plusem ubrań oversize jest to, że są bardzo uniwersalne. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, ubrania tego typu zazwyczaj mają swoją własną rozmiarówkę. Dzięki temu każdy jest w stanie znaleźć coś pasującego do siebie. W ten sposób ubrania tego typu są odpowiednie dla każdej sylwetki.
Ponadto, można wykorzystać je na wiele różnych okazji. Na co dzień można ubrać oversizowe spodnie albo na przykład luźną koszulę z dżinsami. Na bardziej formalne spotkanie z kolei można zdecydować się na oversizową sukienkę. Natomiast na co dzień doskonale sprawdzą się choćby dresy welurowe. Niemal każda część garderoby jest dostępna w wersji oversize, wybór jest więc przeogromny!
Co więcej, znalezienie tego typu ubrań nie jest specjalnym wyzwaniem. Możemy kupić je przez internet i w większości sieciówek, które mijamy na co dzień. Również hurtownia odzieży damskiej jest doskonałym miejscem na szukanie oversizowych ubrań.